Běžné pojmy

Běžné pojmy

Běžné pojmy

Směnka

Směnka je písemný zákonný doklad doklad o finančním závazku k další osobě/osobám. Je to cenný papír a může se s ním obchodovat. Pokud podepíšete směnku ručíte za ní celým svým majetkem.

Půjčka

Je to zapůjčení finanční hotovosti na předem uvedenou dobu a za předem stanovených podmýnek. Stanovuje se doba zapůjčení a úroková míra půjčky. Ta určuje kolik se bude muset nakonec splatit.Kdo půjčuje peníze je věřitel. Kdo má pujčené peníze je dlužník.

Bankovní registr

Bankovní registr jsou záznamy, ve kterých se udržují uživatelé kteří mají půjčku. Tento záznam sdílejí banky mezi sebou a slouží jim k ochraně před klienty. Pokud si tedy pujčíte peníze normální půjčkou, budete v seznamu tak žádná jinná banka už Vám peníze nepujčí. Možnost jak získat peníze je půjčkou na směnku.

Úrok

Je to procentní část z peněz, která slouží věřiteli jako odměna za půjčení peněz. Věřitel může klientovi poskytnou úvěr na předem domluvenou částku a předem dumluvený úrok, který se většinou odvijí od požadované částky a doby splacení. Danná peněžní částka musí být vrácena věřiteli do uvedeného data splatnosti a s uvedeným požadovaným úrokem. Pokud se tak nestane nastávají určitá opatření a pro dlužníka problémy.

Úroková míra

Úroková míra určuje procentuální část úroku z dané pujčené částky na určité předem dohodnuté odbodí. Tato míra se odvijí podle několika faktorů. Jde zejména o rizikovost spalcení úroku. Čím je větší šance že se úrok nesplatí, tím je větší úrok. Další faktor ovlivňujcí úrokovou míru je očekávaná inflace.

Věřitel

Věřitel je osoba, která půjčuje peníze. Peníze půjčuje dlužníkovy, který je musí splatit do uvedeného data a s částkou navýšenou o předem dohodnuté úroky.